O nas Oferta Warto Zobaczyć Historia Kontakt Dojazd
Jazda Konna:

Pobliskie rancho Overo zaprasza na jazd konn w stylu west. Szczegy na www.overo.pl




WARTO ZOBACZYĆ

PARK NARODOWY GÓR STOŁOWYCH:

Został utworzony w roku 1993. Obejmuje on pow. 6 280 ha. w wyższych partiach Gór Stołowych. Na jego terenie znajdują się trzy rezerwaty przyrody: Szczeliniec Wielki, Błędne Skały i  Wielkie Torfowisko Batorowskie.

SZCZELINIEC WIELKI - najwyższy szczyt Gór Stołowych, 919 m n.p.m. Wiodą na niego 664 kamienne stopnie. Wykonał je pod koniec XVIII w. sołtys Karłowa, Franz Pabel, udostępniając publiczności niezdobyty dotąd masyw. Szczeliniec to ogromny labirynt pośród wspaniałych form skalnych posiadających nazwy utworzone od charakterystycznych kształtów, oraz kilka punktów widokowych, skąd można podziwiać całą Ziemię Kłodzką oraz Karkonosze. Tę bajeczną krainę zawdzięczamy górnokredowemu morzu i pozostawionym przez nie osadom w postaci piaskowców i margli, które przez cały czas pękały, ulegały wietrzeniu i wymywaniu przez wodę.

BŁĘDNE SKAŁY - "Kamienne miasto", zbudowane z silnie spękanych piaskowców, które tworzą tutaj labirynt szczelin i tuneli.


Wielkie Torfowisko Batorowskie - obszar ścisłej ochrony torfowców, rezerwat florystyczno-leśny o pow. 112 ha, na wysokości 705 - 715 m; obejmuje przede wszystkim górski bór bagienny z takimi ciekawostkami jak: brzoza omszała, sosna błotna, bagno zwyczajne, rosiczka, żurawina i inne. Przez torfowisko nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Białe Skały - zgrupowanie dużych skał 20-30 m wys. przy żółtym szlaku z Karłowa w stronę skalnych grzybów, na płn. wsch. krawędzi Narożnika (851 m). Ciągną się one przez ok. 1 km. Piaskowiec ma tu bardzo jasne zabarwienie, co uzasadnia nazwę. Prowadzi tu wiele dróg wspinaczkowych. Skalne Grzyby - Skupisko skałek przypominających m.in. grzyby, maczugi i iglice. Skałki rozmieszczone są wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych

Skalne Grzyby - Skupisko skałek przypominających m.in. grzyby, maczugi i iglice. Skałki rozmieszczone są wzdłuż dolnego piętra Gór Stołowych



Fort Karola - fortyfikacja skalna, wzniesiony na szczycie góry Ptak (841 m n.p.m.) w celu ochrony granicy prusko - austriackiej. Obecnie idealny punkt widokowy na Góry Stołowe. Łatwo do niego dojść niebieskim szlakiem z Karłowa (30 minut).


Zalew Radkowski - malowniczo położone kąpielisko, pełni funkcje rekreacyjne (kajaki, rowery wodne, basen otwarty). Jest bazą wyjściową dla szlaków turystycznych prowadzących do Parku Narodowego Gór Stołowych.


Zamek Ratno Dolne - malowniczo usytuowany zamek z 1506r., przebudowany w końcu XVII w. należący do okazalszych i cenniejszych na ziemi Kłodzkiej. Malownicza, rozczłonkowana bryła z narożną wieżą otoczona jest oranżerią, ogrodami tarasowymi oraz parkiem krajobrazowym z początku XIX w., w którym znajduje się duży staw. Obecnie zamek jest w posiadaniu prywatnego właściciela.



WAMBIERZYCE:

Zwane Śląską Jerozolimą, wzniesione w latach 1683 - 1725. Zbudowano wówczas 17 bram wjazdowych i kościół Nawiedzenia NMP.

Bazylika Nawiedzenia NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY - Świątynia jest bogato zdobiona, iluminowana wieczorem 1390 żarówkami, wypełniają ją barokowe figury. Do wejścia prowadzą monumentalne schody o 57 stopniach. W ołtarzu znajduje się posążek Matki Boskiej Wambierzyckiej, wykonany z drewna lipowego, z polichromią z XVII wieku. Fasada budowli utrzymana jest w stylu późnego renesansu, wyposażenie wnętrza ? barokowe. Na szczególną uwagę zasługują ołtarz główny oraz ambona. Bazylika od wielu stuleci jest miejscem pielgrzymek wiernych z całego świata. Powstanie w tym miejscu sanktuarium maryjnego związane jest z XII. wiecznym przekazem jakoby niewidomy Jan z Ratna w tym miejscu odzyskał wzrok, a jego oczom ukazała się postać Matki Bożej.

Kalwaria - Droga Krzyżowa - wielkie schody prowadzą na Kalwarię z 150 kaplicami i stacjami, największe tego typu założenie na Śląsku. Cała święta wieś jest, być może, największym istniejącym założeniem kalwaryjskim architektoniczno-krajobrazowym w Europie.


Ruchoma szopka - najstarsza i największa ruchoma szopka w Polsce. Dzieło życia miejscowego zegarmistrza Longina Wittiga, który budował liczne szopki dla okolicznych kościołów czy osób prywatnych. Stworzył szopkę dla syna po śmierci żony, jako pewnego rodzaju pocieszenie w tych trudnych chwilach. Przy szopce pracował aż ? 28 lat, ukończył dzieło w roku 1882. Szopka to 800 figur w tym 300 figur ruchomych. Ukazują nie tylko Betlejem i Świętą Rodzinę ale i scenki rodzajowe. Szczególnie ciekawa jest miniaturowa kopalnia węgla z końca XIX wieku

Skansen i mini zoo - w wiejskiej zagrodzie sołtys wsi zgromadził dawne, nieużywane obecnie, sprzęty gospodarstw wiejskich, m.in. młynki, cepy, pługi, sierpy. W gospodarstwie hodowane są zwierzęta gospodarskie (kozy, owce), a także inne, jak np. strusie, jelenie, świnki wietnamskie.



NOWA RUDA:

Ratusz z 1884r. (jeden z najładniejszych w Polsce) - okazały budynek, trzykondygnacyjny o rozczłonkowanej bryle nawiązuje do form renesansu i baroku. Na zewnątrz ratusza umieszczono fontannę z kamienną misą, którą wieńczy figura św. Floriana, patrona strażaków. Rzeźba ta wykonana w 1756 roku została umieszczona w narożniku ratusza w 1908 roku. Ciekawostką są znajdujące się w ratuszu gablotki z odciskiem jaszczurki paleozoicznej żyjącej na tutejszym terenie. Przed ratuszem znajduje się fontanna z rzeźbą z 1909 roku przedstawiająca Chrystusa i Jana Chrzciciela w scenie chrztu.

Dom - Muzeum prof. Josepha Wittiga - ekspozycja poświęcona pamięci pisarza, teologa i piewcy Ziemi Kłodzkiej J. Wittiga (1879-1949) urządzona w jego byłym domu. Wystawa prezentuje pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa tego ważnego niemieckiego pisarza.

Muzeum Górnictwa, z Podziemną Trasą Turystyczną - oferuje prezentację bogatej 500-letniej tradycji górnictwa węglowego w Nowej Rudzie. Udostępnione podziemne wyrobiska dł. 700 m, wydzielone są ze zlikwidowanej kopalni. Przy zachowaniu ich pierwotnego charakteru przedstawione są procesy produkcyjne kopalni. Wielką atrakcją jest przejazd pociągiem górniczym w sztolni ?Lech? (pierwsza w Polsce, a czwarta w Europie jeżdżąca podziemna kolejka).

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych Nowa Ruda-Słupiec - (648 m.) zbudowana w 1913 roku z miejscowego czerwonego piaskowca, ma 15 m. wysokości, a szczyt zwieńczony jest galeryjką widokową. Z wieży oglądamy jedną z najładniejszych panoram sudeckich: od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika.


Forty Srebrna Góra - znajdują się po obu stronach Przełęczy Srebrnej. Zbudowane zostały w latach 1765-77 z rozkazu króla Prus Fryderyka II. Warownia składa się z kilku większych lub mniejszych fortów. Twierdza jest jednym z najciekawszych obiektów militarnych w Polsce

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Złoty Stok od początku swojego istnienia związany był z wydobyciem złota. W nieczynnej już kopalni możemy zwiedzać dwie sztolnie stanowiące podziemną trasę turystyczną. Oprócz podziemnych wyrobisk zobaczymy kolekcję map geologicznych, narzędzia geodezyjne, piec do wytopu złota, kolekcję skał i minerałów z okolic i świata. Swoją siedzibę ma tutaj także Muzeum Minerałów liczące ponad 1300 okazów. Jedna ze sztolni posiada ponad 400-letnią tradycję, była kuta ręcznie, a w swoich podziemiach kryje jedyny w Polsce podziemny wodospad o wysokości 8 metrów.



KŁODZKO:

Twierdza Kłodzka i Labirynty - zabytek architektury militarnej. Pierwsze budowle obronne istniały na Górze Fortecznej już w IX w. Fortyfikacje ulegały ciągłej rozbudowie i zmianom. Największy rozkwit twierdza zawdzięcza Fryderykowi II Wielkiemu, który uczynił ją jednym z najpotężniejszych bastionów pruskiego Śląska.

Podziemna trasa Turystyczna imienia Tysiąclecia Państwa Polskiego - przebiega pod ulicami Kłodzka. Jej istnienie zawdzięczamy powstającym od XIII wieku podziemnym korytarzom i piwnicom drążonym przez mieszkańców miasta pod budynkami starówki - zarówno w celach militarnych, jak i gospodarczych.

Most gotycki - Most św. Jana (tzw. Most Wita Stwosza) - jest to zabytek rzadko już dziś spotykany w Europie. Most gotycki to jeden z ciekawszych obiektów zabytkowych w Kłodzku, nawiązujący swoim wyglądem do słynnego praskiego mostu Karola.

Muzeum Ziemii Kłodzkiej - zainteresowania i działania Muzeum skupiają się wokół tematyki miasta, regionu, jego historii, przyrody i sztuki. Muzeum mieści się w barokowym obiekcie starego konwiktu jezuickiego z przełomu XVII i XVIII wieku, a do najpiękniejszych jego wnętrz należą: biblioteka, dwukondygnacyjna sala koncertowa z kopułą, Salon Złoty, sala konferencyjna. Największe kolekcje w zbiorach Muzeum stanowią  zbiór cyny, numizmatów, zegary śląskie z doby uprzemysłowienia na Dolnym Śląsku oraz szkło unikatowe, ze szczególnym uwzględnieniem dorobku artystów działających na Ziemi Kłodzkiej po 1945 roku.

Góry Sowie - są najstarszym pod względem budulca pasmem w Polsce, zbudowane głównie z dwóch rodzajów archaicznych gnejsów, o metryce sięgającej co najmniej 620 mln lat (choć pisze się i o 2 mld lat) i epoki górnego proterozoiku. Góry Sowie mają bogata historię geologiczną, jak też i społeczną. Tworzą one niezapomniany krajobraz. Malowniczy zakątek Polski leżący w środkowej części Sudetów, mający niecodzienną przeszłość, skrywający uroki świata natury, zamierzchłe tajemnice mijających wieków, zaskakujący swoim klimatem, spokojem i ciszą.

Wielka Sowa (1015 m n.p.m.) - najwyższy szczyt gór Sowich i Sudetów Środkowych z najbardziej zniszczonym ekologicznie drzewostanem w tych górach, należy do Korony Gór Polskich, położony jest w Parku Krajobrazowym Gór Sowich. Na szczycie znajduje się wysoka na 25 metrów kamienna wieża widokowa wybudowana w roku 1906.

Walim - sztolnie walimskie - Od 1943 roku w rejonie Gór Sowich Niemcy prowadzili zakrojone na szeroką skalę i z ogromnym rozmachem prace budowlane pod wspólnym kryptonimem "Riese" ("Olbrzym"). Budowa nie została nigdy ukończona, a jej pozostałością jest szereg podziemnych kompleksów i budowli naziemnych do dziś owianych mgłą tajemnicy co do ich przeznaczenia. Niezwykłość tych obiektów od lat przyciąga w rejon Dolnego Śląska rzesze badaczy i poszukiwaczy przygód.

Osówka - podziemny kompleks budowli z okresu II wojny światowej Jest to największy z sześciu istniejących w Górach Sowich, kompleks podziemnych hal tajnego hitlerowskiego projektu Olbrzym (Riese). Inwestycji nie ukończono i nieznane jest jej przeznaczenie. Niektóre przesłanki zdają się wskazywać, iż miało to być "podziemne miasto" ze stanowiskami dowodzenia armią.

Sokolec - Rzeczka to zbiór niezależnych wyciągów w okolicy Przełęczy Sokolej. Większość z nich leży na terenie wsi Rzeczka, ale parę zlokalizowanych jest także w Sokolcu. Łącznie wyciągi te wraz ze stokami tworzą duży ośrodek narciarski z wieloma orczykami i pełną skalą trudności stoków.



POLANICA ZDRÓJ

Miasto jest najmłodszym uzdrowiskiem Ziemi Kłodzkiej. Jest to dawna wieś klasztorna należąca do kłodzkich jezuitów. Prawa miejskie otrzymała w 1945 roku. Tutejsze wody mineralne wypływają ze spękań skał kredowych, w związku z tym zawierają dużo wapnia. Są to szczawy wodorowo-węglanowo- wapniowe i  żelaziste o dużej wydajności.  W Polanicy Zdrój znajduje się duża rozlewnia wody mineralnej "Staropolanka". 

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH - znajduje się w Parku Zdrojowym, któremu uroku dodają palmy, egzotyczne gatunki drzew, podświetlana fontanna i promenada z licznymi kawiarniami. W pijalni wód ma siedzibę specjalistyczne Muzeum Kamieni Szlachetnych.


MUZEUM MISYJNO- ETNOGRAFICZNE - W zabudowaniach klasztornych Zgromadzenia Misyjnego zgromadzono przedmioty egzotyczne, wyroby rękodzielnicze, rzeźby, tkaniny, przedmioty kultu i ozdoby przywożone przez zakonników z Peru, Polinezji, Kongo i Zairu. Wystawy stałe urozmaicają pokazy przeźroczy.

Letni Tor Saneczkowy - atrakcyjna rozrywka dla dzieci i dorosłych. Super zabawa na sankach z kołami po stalowej rynnie. Prędkość regulowana hamulcem ręcznym - max 40 km/h.



KUDOWA ZDRÓJ:

PIJALNIA WÓD MINERALNYCH - znajduje się w Parku Zdrojowym, wydaje się w niej wody z trzech źródeł. Wnętrze - półkolista rotunda o dużych łukowatych oknach - ozdobione jest obrazami przedstawiającymi rozwój uzdrowiska. Obok pijalni znajduje się sala koncertowa oraz sklepiki z pamiątkami.

Aquapark "Wodny Swiat" - nowoczesny kompleks pływacki składający się z basenu pływackiego, basenu rekreacyjnego oraz brodzika dla dzieci. Atrakcją są zjeżdżalnia wodna (92 m), sauny, solarium, jacuzzi, gejzery, siłownia, aerobik, fitness club, restauracja, oraz kręgielnia.

Muzeum Zabawek "Bajka" - zobaczymy tu zabawki z XIX i XX wieku, m.in. zabawki z drewna,, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką.

Muzeum Żaby - obiekt znajdujący się przy dyrekcji Parku Narodowego Gór Stołowych. Kolekcja Muzeum składa się z ponad 3000 eksponatów zebranych z 20 krajów świata i 6 kontynentów.


Kaplica czaszek w Czermnej koło Kudowy Zdrój - wybudowana w 1776r. jako kaplica cmentarna, jej ściany i sufit pokrywa ok. 3 tys. czaszek i kości ludzkich. Dalsze 20-30 tys. szczątków leży w krypcie pod kaplicą. Są to pozostałości ofiar wojen śląskich z lat 1740-1742 i 1744-1745 oraz chorób zakaźnych (epidemii cholery) z XVIII wieku.

Ruchoma szopka w Czermnej - w starej sudeckiej chałupie udostępniono w roku 1953  ruchomą szopkę. Jej twórcą był Franciszek Stephan który budował szopkę przez 20 lat. Wyrzeźbił w drzewie 240 figurek, poruszanych początkowo ręcznie później mechanicznie. Prace ukończył w roku 1924.

Skansen w Pstrążnej - Muzeum działające od 1984 r. w przepięknie położonej wsi. W skansenie gromadzone są zabytkowe obiekty z terenu Sudetów. Budynki mieszkalne, kuźnia wiejska czy wieża alarmowa są bogato wyposażone w oryginalne sprzęty służące niegdyś mieszkańcom tych ziem. Dużą atrakcję stanowią liczne imprezy kulturalne podczas których odbywa się np. pieczenie chleba tradycyjnymi metodami w oryginalnym piecu chlebowym.

Szlak Ginących Zawodów Kudowa Zdrój - w gospodarstwie p.Bogusława Gorczyńskiego w Czermnej - 200 m. od Kaplicy Czaszek można zapoznać się z ginącymi zawodami: garncarstwem, młynarstwem i kowalstwem. Atrakcją jest mini ZOO: strusie jedzące z ręki, kilkanaście gatunków bażantów, kurki i koguty ozdobne oraz pawie. Możliwość degustacji prawdziwego wiejskiego chleba w cieniu zabytkowego, drewnianego wiatraka.

Ogród Japoński - znajduje się nieopodal Kudowy, w Jarkowie, Pierwsze prace właściciele posesji rozpoczęli w roku 1980. Zmieniono ukształtowanie terenu, wybudowano kaskady, zbiorniki wodne, ułożono kamienie, posadzono kilkaset roślin. Projekt zagospodarowania terenu i wszystkie prace wykonał właściciel terenu Edward Majcher. W 2000 roku ogród otrzymał nagrodę miesięcznika "Ogrody", oraz uznanie gości z Japonii. W roku 2003, jako drugi w Polsce, zostaje otwarty dla zwiedzających.



DUSZNIKI ZDRÓJ:

PARK ZDROJOWY - znajduje się w nim budynek teatru im. F. Chopina. Ogólnoeuropejską sławę miasto zyskało na początku XIX w., kiedy na kuracji przebywał w nim F. Chopin. Ważną atrakcją Dusznik-Zdroju jest odbywający się corocznie z początkiem sierpnia festiwal chopinowski.

MUZEUM PAPIERNICTWA - powstało w XVI wiecznym młynie papierniczym, który jest ciągle na użytek prezentacji uruchamiany. Oprócz zapoznania się ze starą technologią wyrobu papieru można poznać historię papiernictwa w Polsce oraz obejrzeć kolekcję starych druków, znaków wodnych itp. W młynie wytwarzano papier czerpany, do którego produkcji używano płóciennych szmat.

Zieleniec - dzielnica Dusznik Zdroju, ośrodek sportów zimowych. W Zieleńcu panuje specyficzny mikroklimat (jedyny taki w Polsce) - zbliżony do alpejskiego.



Największe atrakcje turystyczne w Czechach

Praga - głównym celem turystów z całego świata przybywających do stolicy Czech są historyczne części miasta: Stare Miasto, Hradczany - wielki zespół zamkowy, Wyszogród, Mala Strana, Jozefów czy Nowe Miasto. Warto poświęcić więcej uwagi takim atrakcjom jak Most Karola, Staromiejska Wieża Mostowa, Rynek Staromiejski, Plac Św. Wacława, Plac Loretański, Hradczany, zmiana warty przy zamku o godz 12.00, Katedra Św. Wita, Schody Zamkowe, Ratusz z zegarem "Orloj", Złota Uliczka, Muzeum Figur Woskowych czy Muzeum Miniatur.

Adrspach - SKALNE MIASTO - Narodowy Rezerwat Przyrody w Czechach o powierzchni 1800 m kw. i najciekawsza część Gór Stołowych, położony niedaleko miasta Teplice nad rzeką Metuji i małej wsi Adršpach. Podróż łodzią po jeziorze o długości ok. 300 m. pozwala obejrzeć przeróżne 60 metrowe formy skalne o fantastycznych kształtach przedmiotów, ludzi i zwierząt. Wśród nich wyróżniają się skały "Lwica", "Kochankowie" oraz "Myśliwy". Oprócz jeziorka, płynąca tędy rzeka Metuja utworzyła głęboki wąwóz oraz wodospad (19 m). Wędrówka olbrzymim labiryntem korytarzy skalnych, dostępnym również dla dzieci jest ciekawą przygodą nawet dla najbardziej odpornych na czynny wypoczynek. Najstarsze napisy pozostawione tu przez turystów pochodzą aż z XVIII w. Rezerwat dostępny jest cały rok, natomiast przejażdżki po jeziorku tylko od maja do października.

Nachod - przygraniczne duże miasto o średniowiecznym rodowodzie. W XIII w. gród przebudowano na zamek. Rozbudowany na przełomie XVI-XVII w. obecnie z większością elementów renesansowych jest jednym z najcenniejszych w Czechach. Interesująca jest bogata kolekcja arrasów, mebli różnych epok, broni oraz wyrobów artystycznych. To tu znajduje się dzieło znanego malarza Feliksa Antoniego Schefflera - piękny plafon w sali balowej. Zwiedzając miejską Starówkę warto zobaczyć również secesyjny teatr, malowniczy rynek z licznymi renesansowymi kamieniczkami oraz gotyckim Kościołem Św. Wawrzyńca. Nachod to duże centrum turystyczne i handlowe.

Nove Mesto - miasto powstałe w średniowieczu położone jest na 40 m skale i z trzech stron otoczone jest rzeką Metują. Perła renesansowej architektury szczyci się bogatymi zabytkami, w tym zamkiem z cennymi zbiorami obrazów, porcelany, mebli, malowanymi wnętrzami oraz ekspozycją czeskich badań, rynkiem z renesansowymi szczytami i barokowymi podcieniami jak również gotyckim Kościołem Trójcy Przenajświętszej. Zabytkowym, drewnianym, krytym mostem można dojść do wyjątkowego ogrodu, położonego na skarpie rzecznej. Nove Mesto znajduje się około 10 km od Nachodu.

ZOO Safari - w Dvoře Králové nad Łabą zaliczane jest do największych i najbardziej znaczących europejskich ogrodów. Na powierzchni 64 ha żyje ponad 2300 zwierząt. Świat "dzikiej" Afryki można obserwować m.in. w czasie przejażdżki safaribusami. Oprócz zwierząt na wolnych wybiegach można podziwiać kolekcję zwierząt nocnych, akwaria z rybami z raf koralowych, rzek Ameryki Południowej, ptaszarnię oraz życie gadów prehistorycznych przedstawione w galerii malarstwa.

Doskonała baza noclegowa w Ścinawce Średniej z pewnością umożliwi spędzenie pełnego wrażeń i atrakcji urlopu. Warto z tego skorzystać.


© 2007 Anna i Ryszard Niemiec, Design: Kamil Kobak, Nowa Ruda 2007